Homologace u čtyřkolek – Bílá, nebo žlutá SPZ?

Homologace u čtyřkolek se dělí do 3 kategorií: T1b, T3b a L7e. Pro laika to je možná na první pohled jen změť písmen a čísel. Jenže, jako jezdec na čtyřkolce musíte tato označení znát, neboť vám z nich vyplývají povinnosti a omezení. Zorientujete se v nich s naším krátkým shrnutím a vyberte si čtyřkolku odpovídající vašim potřebám.

T1b – Žlutá značka

Homologace T1b je u UTV a SSV se sedadly vedle sebe a s provozní hmotností větší než 600 kg. Jet můžete maximální rychlostí 60 km/h a nesmíte s ní vyjet na dálnici a silnice I. třídy. K řízení vám stačí řidičské oprávnění B nebo T. Povinné jsou bezpečnostní pásy, nepovinná je naopak přilba. I přesto její používání doporučujeme. Vydává se Technický průkaz zvláštního vozidla. První technická prohlídka i emisní kontrola vás čeká po 4 letech, další po 2 letech.

T3b – Žlutá značka

Homologaci T3b podléhají čtyřkolky (ATV) s maximálně 2 sedadly za sebou a s provozní hmotností menší než 600 kg. Maximální rychlost je určena v závislosti na typu čtyřkolky: 45, 60 nebo 80 km/h. Potřebujete řidičské oprávnění B nebo T. Helma není povinná, ale její použití doporučujeme. Pokud budete využívat čtyřkolku s T3b homologací, platí pro vás následující omezení provozu (od 15. dubna do 30. září) na dálnici a silnici I. třídy:

  1.  V poslední pracovní den před sobotou nebo dnem pracovního klidu v době od 15:00 do 21:00 hodin.
  2.  V první den pracovního klidu a v sobotu, pokud následuje po pracovním dni, v době od 7:00 do 11:00 hodin.
  3.  V poslední den pracovního klidu v době od 15:00 do 21:00 hodin.

Vydává se Technický průkaz zvláštního vozidla. První technická prohlídka i emisní kontrola vás čeká po 4 letech, další po 2 letech. (V případě maximální rychlosti do 45 km/h po 4 letech a následně každé 4 roky.)

L7e – Bílá značka

Čtyřkolky s homologací L7e (EURO5)  jsou takřka bez omezení. Bílou značku dostanou terénní čtyřkolky (L7e-B) omezené maximální rychlostí 90 km/h a silniční čtyřkolky (L7e-a) s maximálním výkonem 15 kW. Pro jejich řízení musíte mít řidičský průkaz B, B1. Dálniční známku si obstarávat nemusíte. Přilba je v tomto případě povinná. Vydává se Technický průkaz motorového vozidla. První technickou projdete po 6 letech, další po 4 letech. Emisní kontrola nepodléhá měření.

Už se v tom lépe orientujete? Pokud stále trochu tápete, nevadí. Najděte si nejbližší prodejnu a naši prodejci vám rádi zodpoví všechny otázky a pomohou vybrat čtyřkolku dle vašich potřeb.